Zanim zacznie się urządzać nowe wnętrze trzeba sobie wszystko na spokojnie rozplanować. Niektórzy popełniają ten błąd i kupują różne meble, dodatki, które akurat im się w sklepie spodobają. Nie zawsze kończy się to dobrze, bo jeśli nie mamy ustalonego stylu, w którym chcemy urządzić mieszkanie, to całość może potem do siebie nie pasować. Dlatego omówienie koncepcji już na początku jest bardzo istotne, tym bardziej, że w sklepach mamy obecnie tyle produktów i materiałów, że można stworzyć naprawdę ciekawe wnętrze.

Oczywiście są dwie możliwości, jeśli chodzi o podejście do tego tematu. Można wszystko zaplanować samodzielnie lub też z pomocą architektów wnętrz.

Jeżeli sami postanowimy wszystkim się zająć, to na pewno musimy mieć na uwadze to, że szukanie idealnych materiałów, mebli może nam zabrać trochę czasu. Jeśli go mamy to nie ma problemu, jeśli jednak jesteśmy zabiegani, to warto ten czas wygospodarować i dokładnie zaplanować na szukanie i kupowanie odpowiednich towarów. Ważne jest też porównywanie tkanin i weryfikacja, czy dane kombinacje do siebie pasują. Zdarza się też czasami, że za upatrzonym meblem trzeba jechać kawałek drogi, choć teraz spora część sklepów oferuje zakupy online z dowozem i warto zawsze to sprawdzić.

Druga ważna kwestia to wiedza na temat tego, jakie materiały są trwałe, w które warto inwestować, a które lepiej zastąpić czymś innym. Tak samo w przypadku mebli, sprzętów czy innych rozwiązań, jak na przykład modne teraz całe systemy pozwalające na lepszą segregację, zachowanie porządku i ładu w domu, szczególnie w kuchni. Często takie systemy są przygotowywane na indywidualne zamówienie, dlatego warto porównać sobie taką możliwość z tym, co oferowane jest w sklepach standardowo. Patrząc przyszłościowo można by pomyśleć, że bardziej dostosowane do naszych potrzeb meble lepiej się sprawdzą w codziennym użytkowaniu. Porównanie jest więc koniecznością, aby mieć pewność, że dokonało się dobrego wyboru.

Jeżeli jednak nie mamy żadnego pomysłu, nie czujemy się na siłach, aby wszystko od A do Z przygotować, to lepiej znaleźć dobrego projektanta wnętrz i powierzyć mu to zadanie. Zaoszczędzi się przy tym kupę czasu, nerwów i stresu. Projektant przygotuje wizualizację wnętrza, zaprojektuje meble do danych pomieszczeń, również w tym meble pod zabudowę, zaproponuje odpowiednią kolorystykę, a nawet dobór materiałów. Wszystko więc będziemy mieć podane na tacy, co znacznie ułatwia sprawę i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Warto tylko przy wyborze projektanta kierować się nie tylko opiniami czy doświadczeniem, ale wykonanymi realizacjami, które przeważnie dostępne są na stronie www. Świetne portfolio można zobaczyć na http://www.dom-art.eu/portfolio/. Portfolio wiele mówi o projektancie, jego stylu. Jeśli realizacje nam się podobają to nie pozostaje nic innego, jak umówić się na spotkanie.