Ogród to królestwo przyrody. Dlatego najpiękniej prezentuje się w nim mała architektura z naturalnych materiałów. Odłóż na bok beton, plastik, kostkę brukową i nieestetyczne ogrodzenia z siatki, a zamiast tego użyj drewna czy kamienia łupanego. Do tworzenia różnorakich konstrukcji drewnianych można użyć wałków ogrodowych. 

Wałki ogrodowe to podłużne drewniane słupki o różnej średnicy i długości. Powstają z drzew iglastych lub liściastych. 

Pomysły na wałki w ogrodzie 

Drewniane wałki w ogrodzie można wykorzystać na wiele sposobów. Najpopularniejszy z nich to wszelkiego rodzaju ogrodzenia i palisady. Sprawdzają się także w roli podparcia dla przechylających się drzew.  Drewniane słupy pięknie wyglądają oplecione pnącymi roślinami, np.: bluszczem.  

Wałki możemy też wykorzystać do budowy prostej architektury ogrodowej. Przydadzą się do konstrukcji romantycznych, zacienionych altan, pergoli czy słonecznych tarasów. Można z nich zrobić huśtawkę albo wykorzystać do budowy domku na drzewie dla dzieci.

Z wałków można też stworzyć meble ogrodowe. Albo wykonać z nich donice.

 

Baw się i twórz. Jedyne, co cię ogranicza to własna wyobraźnia. 

Impregnacja drewnianych elementów w ogrodzie  

Drewniane konstrukcje w ogrodzie wyglądają pięknie, ale trzeba o nie dbać. Należy je regularnie zabezpieczać środkami do impregnacji drewna, żeby chronić je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Zabieg ten wykonuje się raz na kilka lat. Drewno należy najpierw zeszlifować i wyczyścić, a potem pędzelkiem nałożyć impregnat. 

Z czym łączyć wałki ogrodowe? 

Wałki drewniane to uniwersalny materiał, który zmieni twój ogród. Będą pasowały do przestrzeni w każdym stylu. Możesz je zestawić z różnymi gatunkami drewna i naturalnymi  materiałami i na pewno będą dobrze się komponowały. W ogrodowych projektach architektonicznych wałki ogrodowe połącz z deskami modrzewia, buka czy jesionu. Te gatunki drewna są odporne na działanie czynników atmosferycznych, dlatego dobrze sprawdzają się w ogrodzie.