Nie da się ukryć, że wąska działka jest sporym problemem, jeżeli pod uwagę mielibyśmy wziąć wznoszenie budynków. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że obecnie na rynku nie brakuje projektów na wąskie działki, czego najlepszym dowodem jest oferta firmy Domato na stronie http://domato.pl, gdzie jest ich naprawdę sporo. Jak zatem dokonać wyboru odpowiedniego projektu, kiedy wielkość działki jest niestandardowa?

Adaptacja projektu gotowego

Zacznijmy od tego, że przy wąskich działkach możemy poprosić architekta o adaptację gotowego projektu do wielkości działki. O czym mowa? Między innymi o przesunięciu drzwi wejściowych na węższą ścianę. Jest to rozwiązanie konieczne, ponieważ ściany szczytowe muszą znaleźć się równolegle do bramy wejściowej.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie zlokalizowanie wejścia w narożniku. Wąska ściana może być wówczas dosyć estetycznym rozwiązaniem takiego budynku, choć na pewno warto zadbać tutaj o detale. Mowa między innymi o balkonie na górnej jej kondygnacji, który zaopatrzymy w efektowne poręcze. Na pewno na takiej ścianie warto również umieścić elementy z kamienia czy też jakieś klinkierowe wstawki. Wybór materiałów dekoracyjnych jest akurat na tyle szeroki, że nie powinno być z tym żadnego problemu.

Doświetlenie pomieszczeń

Przy domach na wąskich działkach zazwyczaj problemem jest doświetlenie pomieszczeń. Wszystko dlatego, że najczęściej są to budynki wielokondygnacyjne. Co wtedy? Dobrym pomysłem jest przesunięcie domu maksymalnie na jedną ze stron, a wolną przestrzeń przeznaczyć na rozległą strefę dzienną, na przykład wyprowadzając taras na ogród. Wówczas na jednej ze ścian będzie trzeba umieścić duże okno z drzwiami balkonowymi. Strefę nocną i tak zazwyczaj tworzy się w takiej sytuacji na poddaszu. Dobrym rozwiązaniem z pewnością są tutaj także okna narożne.

Wnętrze nowoczesnej stodoły Domato

Garaż

Obecnie niemal każdy dysponuje również własnym samochodem, co też nikogo w dużej mierze dziwić nie może, ponieważ jest to ogromne dobro, bez którego trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Skoro tak nie wolno zapomnieć także o garażu. Na ogół ulokowany jest on przed ścianą frontową, choć lepiej wygląda on w strefie podziemnej.

Projekt domu typu nowoczesna stodoła. Autor: domato.pl

Podsumowanie

Na koniec dodajmy jeszcze, że dom wolnostojący ulokowany na wąskiej działce nie powinien być węższy niż dziesięć metrów. W innym wypadku będzie on wymagał od projektantów sporej zręczności. Warto też dobrze się nad takim wyborem zastanowić. Skoro takich projektów jest dziś całkiem sporo, przy lekkich poprawkach powinniśmy znaleźć dom dla siebie optymalny.