Kraty pomostowe, czyli kraty zgrzewane, to element instalacji powstałej na skutek połączenia prętów stalowych i płaskowników nośnych. Nazwa kraty spawane, czy też kraty zgrzewane, wzięła się od sposobu łączenia prętów z płaskownikami za pomocą metody zgrzewania oporowego. Powstałe w ten sposób elementy są niezwykle odporne na wszelkiego rodzaju obciążenia, ponieważ są one w stanie rozproszyć dany ciężar na całą dostępną powierzchnię. Jakie są właściwości krat zgrzewanych? Jakie jest ich zastosowanie w codziennym życiu? Informacje na ten temat znajdziesz w poniższym tekście!

 

Kraty pomostowe – właściwości krat spawanych

Kraty spawane posiadają wiele zalet, dzięki którym są one chętnie wykorzystywane podczas różnego rodzaju prac budowlano-remontowych. Zalety, o których mowa to przede wszystkim lekkość krat pomostowych oraz niezwykła wytrzymałość produktu. Mała waga krat spawanych jest wielkim ułatwieniem podczas transportu produktu np. z jednego miejsca na drugie. Dodatkowo, kraty spawane występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu każdy klient znajdzie model, który spełni wszystkie jego oczekiwania! Kolejnym atutem krat pomostowych zgrzewanych jest ich wytrzymałość, o której już nieco zdążyliśmy wspomnieć. Kraty spawane mogą bez przeszkód pełnić narzucone im zadanie przez co najmniej kilka lat, bez konieczności wymiany. Dla wielu osób, które cenią sobie czystość i porządek, kolejną zaletą krat spawanych jest również ich budowa, która umożliwia ich wyczyszczenie bez większych problemów czy użycia specjalnych preparatów chemicznych. Warto również dodać, że kraty spawane pozostawione na zewnątrz w okresie zimowym, nie będą gromadzić na sobie śniegu, dzięki czemu nie musimy martwić się o dodatkowe obciążenie obiektu. Kraty zgrzewane wykonywane są najczęściej ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub aluminium.

 

Kraty pomostowe – zastosowanie

Kraty zgrzewane znajdują wiele zastosowań. Jest to rodzaj metalowego rusztu, który jest zespawany ze sobą, tworząc mocną, sztywną i trwałą konstrukcję. Kraty zgrzewane zapewniają pewniejsze i stabilniejsze podparcie powierzchni, na której są umieszczone. Kraty zgrzewane znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w oczyszczalniach wody i obiektach przemysłowych. Zapewniają ochronę podłogi i wyposażenia na poziomie gruntu. Główne zastosowanie krat pomostowych spawanych to:

  • w celu utwardzenia nawierzchni dla pieszych,
  • podczas budowy różnego rodzaju platform np. platformy wiertnicze czy platformy wydobywcze na morzu itp.,
  • do budowy ramp i podestów,
  • podczas tworzenia konstrukcji mostów i pomostów o różnych rozmiarach,
  • w celu zabezpieczenia powierzchni w zakładach przemysłowych, na magazynach czy halach produkcyjnych,
  • w parkingach podziemnych jako kraty zabezpieczające.

Jak widać zastosowań krat spawanych jest wiele, jednak głównym zastosowaniem krat zgrzewanych jest przede wszystkim branża przemysłowa, gdzie są one używane jako ochrona przed upadkiem i w celu zapobiegania przedostawaniu się przedmiotów przez otwory umieszczone w posadzce.