Na system wentylacji mechanicznej w budynkach składają się nie tylko kanały wentylacyjne, ale także centralna jednostka wentylacyjna, czerpnia, wyrzutnia, elementy nawiewne i wywiewne oraz urządzenia wentylacyjne. Prawidłowe działanie takiej wentylacji zależy nie tylko od samego jej projektu, ale także od właściwego montażu. Dlatego też powinien on zostać przeprowadzony przez specjalistów, którzy mają duże doświadczenie w prowadzeniu tego typu prac, taką sprawdzoną ekipę można znaleźć między innymi na stronie – https://luftsystem.pl/montaz-wentylacji/.

Wielu osobom wydaje się, że będą wstanie samodzielnie zamontować swój system wentylacyjny, bo na pierwszy rzut oka nie wydaje się to zajęciem karkołomnym. Jednak należy pamiętać, że prace montażowe to nie tylko samo założenie wentylacji mechanicznej, ale także jej odpowiednie wyregulowanie, a tego bez doświadczenia i wiedzy na temat tego rodzaju wentylacji. Wyregulowania nie da się zrobić samodzielnie we właściwy sposób, a jeśli nie będzie ona odpowiednio wyregulowana to zwyczajnie nie będzie działała prawidłowo, co oznacza, że nie będzie ona także spełniała założonych funkcji.

Podczas początkowych prac wentylacyjnych zakładane są przede wszystkim kanały wentylacyjne, aby możliwe było ich prawidłowa zamontowanie konieczne jest wykonanie otworów w ścianach. Właśnie z tego względu zaleca się montaż instalacji wentylacyjnej na etapie budowy dom, mniej więcej w tym samym okresie, w który prowadzone są instalacje wodno – kanalizacyjne. Montaż na tym etapie jest zwyczajnie mniej inwazyjny, a jego mieszkańcy nie odczuwają go tak mocno. To naturalnie wcale nie oznacza, że wentylacji mechanicznej nie można przeprowadzić w już istniejących budynkach – przeciwnie te prace są wykonywane nader często ponieważ wielu właścicieli domów mieszkalnych i biurowych decyduje się na ten rodzaj wentylacji. Podczas prac montażowych ekipy docinają także przewody w taki sposób by zgadzały się one z planem wentylacji i łączą je za pomocą kolanek i trójniaków. Istotnym elementem takiego montażu jest pozostawienie wystarczająco długi odcinków prostych, dla swobodnego przepływu powietrza.

Kanały nawiewne i wywiewne są najczęściej ukrywane w narożnikach budynków oraz w nieużywanej części poddasza, czy też pod stropami budynków.

Część inwestorów martwi się, zupełnie niesłusznie, bałaganem po wykonaniu takiej instalacji. Profesjonalne ekipy montażowe zawsze sprzątają po przeprowadzeniu swoich prac, tak by nie pozostał ślad po ich działalności inni niż tylko dobrze wykonana wentylacja.