Co możemy powiedzieć dziś o płytkach ceramicznych? Na pewno to, że są w naszym życiu wszechobecne. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że stawiamy na nie już nie tylko we wnętrzach prywatnych, ale równie i tych komercyjnych. Jeśli jednak mielibyśmy odnieść się do nich nieco dokładniej, wyraźnie widzimy, że płytki nie są sobie jednakowe. Oznacza to tylko tyle, że poza tymi najwyższej jakości, które pochodzą z Włoch i znajdziemy je w sklepie Mirad, rynek bogaty jest też w płytki słabsze i półprodukty. Jak zatem możemy je podzielić?

Płytki niższego gatunku

W związku z tym, że producentów płytek jest dziś tak wielu także i same produkty są bardzo różne. W Polsce bardzo często spotkać możemy płytki drugiego czy też trzeciego gatunku, które jak nie trudno się domyślić są dalekie od ideału. Mimo wszystko ich wykorzystanie jest możliwe w miejscach mniej widocznych. Takie pytki mogą być bowiem wyszczerbione, poobijane, porysowane czy też mieć różne wybarwienie. Gorzej wygląda to natomiast w przypadku produktów określanych symbolem „PJ”, a więc poza jakością. Dodajmy tutaj, że zagraniczni producenci oznaczają też swoje płytki jako „mezzo scelta”, co oznacza „półgatunek” pomiędzy II i III czy I i II gatunkiem lub „commerciale”. To akurat płytki handlowe, które nie mają w sobie jako takich wad, ale danej serii nie odpowiadają kolorystycznie.

Płytki pierwszego gatunku

Najlepiej jest oczywiście postawić na płytki pierwszego gatunku, które nie mają żadnych skaz. W tym przypadku na pewno odnieść się trzeba do pytek włoskich producentów, którzy w ich produkcji są tutaj wzorem do naśladowania. Zainteresowani płytki takie zobaczyć mogą w ofercie sklepu mirad.pl, który zajmuje się dystrybucją produktów włoskich. Znajdziecie tam płytki takich firm jak Viva Ceramica, Ava, Colli i wielu innych, które wielokrotnie mają ogromne doświadczenie liczone w dziesiątkach lat. Nic dziwnego, że płytki takie to jakość sama w sobie. Bez wątpienia spełnią one wymagania nawet najwybredniejszych klientów.