Przewody sterownicze mają bardzo wiele różnych zastosowań, przede wszystkim określa się je jako specjalne rodzaje przewodów, dzięki którym możliwa jest automatyka pracy maszyn i różnego rodzaju urządzeń. Produkcją takich przewodów zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak chociażby hurtownia elektryczna Elkag. Warto wiedzieć, że muszą one być zarówno projektowane jak i produkowane w inny sposób niż zwykłe przewody do standardowych instalacji zasilających. W dużej mierze chodzi o to, aby bezpiecznie transportować dane w systemie, który ma dużą przepustowość i który pozwoli na uzyskanie jak największej efektywności.

 

Gdzie stosuje się takie przewody?

 

Bardzo często można je spotkać w zakładach produkcyjnych o różnym profilu działalności, najczęściej tam, gdzie mamy do czynienia z zaawansowanym parkiem maszynowym. Przewody sterownicze są również produktem dedykowanym dla budownictwa, a więc wszędzie tam, gdzie pojawia się jakakolwiek automatyka, która musi być w pewien sposób sterowana. Transmitują one dane, ale też pozwalają na kontrolę pracy urządzeń, mają także zastosowanie w obwodach sygnalizacji. Przewody te znajdują zastosowanie chociażby przy takich maszynach jak suwnice czy żurawie, a także na profesjonalnych liniach produkcyjnych.

 

Budowa przewodów sterowniczych

 

To, w jaki sposób w praktyce wyglądają takie przewody jest efektem procesu technologicznego związanego z ich produkcją. Najczęściej wykonuje się je poprzez zastosowanie żył skręcanych równolegle, dzięki czemu można je później montować zarówno w instalacjach stałych jak i ruchomych. Dodatkowo, aby ich żywotność była większa, a zastosowanie bardziej praktyczne, są to przewody o sporej elastyczności. Kolejną ich cechą charakterystyczną- jako przewodów do zadań specjalnych- jest to, że muszą one posiadać określoną odporność na ewentualne uszkodzenia. Uzyskuje się ją poprzez zastosowanie specjalnych powłok, które zabezpieczają transportowane przewody w swoim wnętrzu. W takim przewodzie każdy kabel powinien być we właściwy sposób oznaczony, co pozwoli szybko zorientować się w tym, jakie jest jego przeznaczenie. Takich oznaczeń można dokonać na kilka sposobów: poprzez zastosowanie przewodów różnokolorowych lub też poprzez ich opisanie numerami. Przewody te powinny również charakteryzować się odpowiednią izolacyjność, a także być przystosowane do transportowania energii o odpowiednim napięciu. Wszystkie te cechy razem sprawiają, że przewody sterownicze mogą być jednym z elementów sprawnie działającego systemu.

https://www.elkag.pl/oferta/kable-i-przewody/kable-i-przewody-sterownicze/