Budowa domu to inwestycja wymagająca znacznych środków finansowych, dużej uwagi i nakładów pracy. Warto też mieć choćby podstawową wiedzę na temat najważniejszych kwestii związanych z rozpoczynaniem i prowadzeniem budowy, aby wszystkie prace i efekt końcowy były zgodne z przepisami prawa budowlanego, które reguluje ustawa wydana 7 lipca 1994 r. pod nazwą „Prawo Budowlane”. Najważniejszymi kwestiami na jakie należy zwrócić uwagę budując własny dom są:

 A. Wybór odpowiedniego projektu domu – to pierwszy etap budowy domu. Projekt powinien być dostosowany do potrzeb przyszłych mieszkańców domu. Powinniśmy wybrać taki plan, który będzie nie tylko estetyczny, ale także funkcjonalny. Inwestorzy mogą zdecydować się na dwa rodzaje projektów domów: kupić gotowy projekt (można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej – domato.pl) lub zlecić wykonanie unikatowego projektu biuru architektonicznemu. Należy także pamiętać, że aby można było zacząć budowę należy na podstawie projektu architektonicznego stworzyć Plan Budowlany, który będzie uwzględniał dodatkowo plan zabudowy działki.

B. Wybór odpowiedniej ekipy budowlanej – kolejnym etapem jest wybór odpowiedniej ekipy budowlanej. Inwestor może zdecydować się na jedną, świadczącą rozbudowane usługi ekipę, albo na kilka ekip specjalizujących się w wykonywaniu prac na konkretnym etapie. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku dobrze jest poznać opinie (czy to krążące w internecie, czy wśród znajomych) o danej ekipie budowlanej, by uniknąć usterek.

C. Dopilnowanie terminów i formalności – ważnym podczas budowy jest także dopilnowanie odpowiednich terminów i formalności. Przykładem jest tutaj dokonanie zgłoszenia budowy, które należy wykonać najpóźniej na 30 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dopiero po upływie tego okresu na działce można rozpocząć prowadzenie prac, chyba że urzędnicy będą mieli wątpliwości co do planowanej budowy, wówczas inwestor może zostać wezwany do złożenia wyjaśnień, a termin budowy będzie się odciągał. Konieczne jest także posiadanie Dziennika Budowy, który stanowi dokument urzędowy co do przebiegu prac budowlanych na budowie i musi być regularnie uzupełniany.

D. Wybór materiałów budowlanych – to ostatni element przygotowań do budowy w zależności od tego jaki mamy układ z ekipą budowlaną, albo oni zajmują się zamówieniem i dostarczeniem wszystkich niezbędnych materiałów, albo ich dostarczenie leży po naszej stronie. Zamawiając materiały czy to budowlane czy wykończeniowe zawsze należy zamówić nieco więcej, bo w trakcie budowy część materiałów może uleć uszkodzeniu.