Rurociągi, które są nieodzownym elementem systemu wodociągowego lub też kanalizacyjnego, bardzo często obejmują naprawdę duże połacie terenu. Dodatkowo, cały system jest dość mocno eksploatowany i nawet przy zastosowaniu materiałów wysokiej jakości, z czasem może ulec uszkodzeniu. A mogłoby się wydawać, że obecnie dostęp do wody jest czymś oczywistym i czymś, co mamy zapewnione. W przypadku mechanicznego uszkodzenia lub zużycia rur sieci wodociągowej, może nas zaniepokoić brudna i zanieczyszczona woda, a raczej pogorszenie się jej jakości w czasie, a także niskie ciśnienie jej poboru. W sytuacji awarii rurociągu- najczęściej konieczna jest jego renowacja. W jaki sposób można ją przeprowadzić?

Tradycyjne sposoby renowacji oraz nowoczesne

Najbardziej intuicyjnym rozwiązaniem wydaje się być sytuacja, w której diagnozuje się miejsce awarii, a następnie wymienia się zużyty element na nowy. Często jednak, diagnostyka tego typu jest trudna, a ze względu na podobny poziom eksploatacji całych odcinków rurociągów, bardzo często okazuje się, że awarie mogą pojawić się także w kolejnych miejscach. Przekopanie całego terenu i wymiana całego rurociągu jest niezawodnym sposobem renowacji, ale też bardzo żmudnym i czasochłonnym. Dlatego też obecnie, znacznie popularniejsza jest renowacja kanałów metodą bezwykopową. Jak sama nazwa wskazuje, ta technologia wymaga minimalnej ingerencji w teren, a zazwyczaj kończy się na wykopach pilotażowych, których jest niewiele.

Na czym polega ta metoda?

Konieczne jest wykonanie wykopu na początku rurociągu, z którego to miejsca będzie można dostać się do początku rury. Cały odcinek powinien zostać dobrze osuszony i wyczyszczony. W kolejnym kroku wprowadza się do całego wnętrza rury specjalną wykładzinę. Jest to materiał wykonany z włókna szklanego, który zostaje odpowiednio nasączony żywicą epoksydową. Dzięki wykładzinie, możliwe jest dokładne nasączenie wewnętrznych ścianek rurociągu żywicą. Teraz, pozostaje tylko jedno- odpowiednie utwardzenie tak nałożonej warstwy żywicy, które to zadanie przeprowadza się poprzez podwyższenie temperatury- w wyższej temperaturze żywica zastyga tworząc szczelną powłokę. Dzięki temu możliwe jest znaczne poprawienie szczelności rur, a nawet zabezpieczenie większych uszkodzeń mechanicznych. Poprawiają się parametry hydrauliczne rury, a cały rurociąg może odzyskać dawną sprawność aż na 50 kolejnych lat.

Warto korzystać z nowoczesnych technologii

Jak widać, technologia ta niesie ze sobą wiele zalet. Renowacja kanałów metodą bezwykopową pozwala ograniczyć prace ziemne do minimum. Co ważne, nie ma też potrzeby wymiany całego rurociągu, gdyż renowacja pozwala na ponowne uzdatnienie tych rur, które już są w użyciu. Specjalny sposób renowacji pozwala pokrycie wnętrza rur tak cienką warstwą żywicy, aby zwężenie jej światła było najmniejsze z możliwych. Dzięki temu przepustowość rur się nie zmienia i mogą one spokojnie funkcjonować tak, jak dotychczas- bezawaryjnie. Z pewnością jest to metoda godna uwagi.