Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że podczas wykonywania różnego rodzaju instalacji i okablowania w naszym domu, niezbędne okażą się nam także gniazda sieciowe. Najprościej jest zaopatrzyć się w ten produkt w hurtowni elektrycznej, hurtowni lub sklepie internetowym lub po prostu w sklepie z elektryką. Zawsze warto też porównywać ceny tych produktów, zwłaszcza jeśli potrzebujemy zakupić ich więcej.

Dobrze jest jednak wcześniej zorientować się, czym są dokładnie te gniazda i jaki rodzaj najlepiej będzie zastosować w naszym konkretnym przypadku. Jeśli nie do końca czujemy się mocni w tej tematyce- lepiej poradzić się kogoś doświadczonego. Najważniejsze to wiedzieć, że poszczególne rodzaje tych gniazdek mogą się znacząco między sobą różnić. Po pierwsze- samym sposobem montażu. Ale też- co równie istotne- konstrukcją, a także zastosowanymi wewnątrz takiego gniazdka zabezpieczeniami. Takie gniazdko powinno wyglądać estetycznie, ale też przede wszystkim powinno spełniać swoją funkcję, do której zostało stworzone.

 

Kiedy chcemy wykonać okablowanie natynkowe, a kiedy lepsze będzie podtynkowe

 

Jak sama nazwa wskazuje, jest to sytuacja, kiedy kable ciągniemy po ścianie, a nie w jej wnętrzu. Z jednej strony jest to wygodne, gdyż nie musimy takiej ściany kuć, z drugiej- kabel zawsze już będzie widoczny i czasem może rzucać się w oczy. Przy okablowaniu natynkowym z oczywistych względów musimy wybrać gniazdko natynkowe, które będzie posiadało wkręty lub zatrzaski umożliwiające jego montaż na ścianie. Tutaj również pojawia się problem jak najbardziej estetycznego zamaskowania puszki, co nie zawsze perfekcyjnie się udaje. W sklepach znajdziemy różne wersje takich gniazdek, jest więc szansa, że znajdziemy takie, które nie będzie aż tak mocno rzucać się w oczy. Właśnie z tego względu taką opcję raczej stosuje się tam, gdzie ta estetyka nie ma aż takiego znaczenia, a więc na halach produkcyjnych czy w budynkach gospodarczych. Tymczasem, do wnętrza budynku mieszkalnego lepiej jest zdecydować się na inne rozwiązanie. Będzie ono jednak wymagało szerzej zakrojonych prac, a także nie będzie tak szybkie w realizacji jak wersja natynkowa.

 

A tym drugim rozwiązaniem jest zdecydowanie się na wersję, w której wszystko znajduje się bezpośrednio w ścianie, a więc jest całkowicie ukryte. Taka opcja jest znacznie bardziej estetyczna, ale niejednokrotnie wymaga wiele prac remontowych, szczególnie w budynkach już urządzonych i wykończonych. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie gniazda sieciowego, które jest typowo podtynkowe.

 

A co z wersją przenośną?

 

Czasem w sklepach i hurtowniach znajdziemy jeszcze jedną możliwość- gniazda sieciowe przenośne. Zastosowanie automatycznych zacisków daje możliwość komfortowego manewrowania przyłączami, trzeba jednak wyposażyć się także w spore ilości przedłużaczy. Bardzo pomocne są specjalne listwy, które umożliwiają wpięcie do przedłużacza więcej niż jednego urządzenia. W praktyce sprawdzają się także specjalne rozgałęźniki.

https://www.elhl.pl/aparatura-pomiarowa-liczniki-energii-elektrycznej-elektroniczne-c-116_161_164.html