Zależnie od tego, w jakim stylu organizujemy swoje wnętrze, to będzie nam odpowiadał całkiem inny rozmiar, kolor czy styl sofy. Tak naprawdę projektując nasz salon, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę właśnie na sofę. Dlaczego? Bo stanowi ona centrum tego pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy jest ogromna i ustawiona dosłownie na środku pokoju, czy mieści się raczej w kącie i jest mniejszych rozmiarów, to właśnie ona nadaje sens salonowi. Nic więc dziwnego, że odpowiednio dobrana sofa do salonu powinna być przede wszystkim wygodna. Jednak kwestia estetyczna również odgrywa ogromną rolę i to na niej właśnie skupimy się w dzisiejszym artykule.

 

Sofa pod kolor salonu, czy na odwrót?

 

Oczywiście kwestia czy sofa powinna być dobierana pod kolor salonu, czy może najpierw postawić na konkretną kanapę i w stosunku do niej zaaranżować resztę, to sprawa całkowicie dowolna. Jedno jest jednak pewne. Kolory mają znaczenie. Mimo że w modzie ostatnio jest typowo skandynawski styl wnętrz, to nie przesadzajmy do końca z tą białą sterylnością. Jeśli zdecydujemy się na bardzo jasny kolor salonu np. króluje u nas biały, szary czy beżowy, to spróbujmy wyróżnić naszą sofę dobierając ją w ciekawym kolorze.

 

Różne kolory, różne możliwości

 

Na szarym tle świetnie sprawdzi się zarówno błękitna, jak i mocno nasycona granatowa kanapa. Będzie ona stanowiła bardzo miły dla oka element, uspokajający i wprawiający w poczucie relaksu. W podobny sposób wpłynie na nas również soczyście zielony kolor sofy, a jak dodamy do tego żółte ozdobne poduszki, to uzyskamy efekt rozświetlenia i świeżości, po prostu wiosna w salonie!

 

Oczywiście warto eksperymentować z wszelkimi kolorami, zarówno odnośnie kanap, jak i poduszek stanowiących ich ozdobę. Ciekawą opcją jest również salon w odcieniach szarości i wyróżniająca się, energetyzująca swym blaskiem czerwona sofa w jego centrum. Bez wątpienia wpasuje się idealnie w klimat szalonych spotkań i domówek z przyjaciółmi.

 

Jakie miejsce będzie najlepsze?

 

Gdy już wybierzemy swoją idealną sofę do salonu, a kolorystycznie wszystko nam jak najbardziej gra, to przychodzi pytanie, gdzie tak właściwie umiejscowić to cudo. Najczęściej wybieramy środek pokoju, jednak co z naprawdę małymi pomieszczeniami? Czy nie zabierzemy całej przestrzeni?

 

Kwestia ustawienia sofy wydaje się o wiele prostsza, gdy mamy do czynienia z dużym salonem. Wtedy kanapa stanowić może bez problemu samo centrum pomieszczenia i to dosłownie. Można postawić na ogromną sofę, wokół której będzie jeszcze sporo miejsca na inne dodatki, postawienie przed nią ławy czy foteli po bokach. Ponadto w dużym salonie, który połączony jest z kuchnią, możemy sobie pozwolić na rozdzielenie kanapą jednej przestrzeni od drugiej. W zasadzie to świetna opcja również dla mniejszych pomieszczeń tego typu. No właśnie, jak to jest z tymi małymi salonami?

 

Duża sofa do małego salonu

 

Niewielkie pomieszczenia wcale nie muszą być traktowane pobłażliwie. Liczy się pomysł! Sofa do salonu, który jest raczej mniejszych rozmiarów, wcale nie musi być mała. Co prawda być może lepiej byłoby ją postawić bezpośrednio pod ścianą, jednak sam fakt posiadania dużej i kolorowej sofy, bez wątpienia ożywi nasze wnętrze. Często dobrym pomysłem jest również postawienie na narożnik. I tutaj też warto zadbać, żeby kolorystycznie przyciągał on wzrok, a nie był jedynie niewidocznym dodatkiem salonu. Bez względu na to, czy wybierzecie sofę, czy narożnik, zadbajcie, aby element ten stał się centrum wypoczynku w salonie, czy też długich spotkań przy kawie.