Wynajęcie lokalu bardzo często wiąże się z wieloma poszukiwaniami, a także koniecznością zmierzenia się z szeregiem formalności. A jednak, na pewnym etapie rozwoju działalności taki lokal jest nam po prostu niezbędny i za pewne mamy świadomość tego, że kosztów jego wynajęcia nie można w żaden sposób pominąć. Pozostaje jedynie pytanie o to, na jaki lokal się zdecydować, aby faktycznie być zadowolonym z podjętej decyzji. Warto wcześniej pomyśleć o tym, jak taki lokal ma się prezentować.

 

Lokal z pełnym wyposażeniem a lokal do remontu

 

W przypadku niektórych działalności- jaki lokal byśmy nie znaleźli, konieczne będzie jego dostosowanie do naszych potrzeb, na przykład pod kątem wyposażenia. W takiej sytuacji nie ma więc sensu zastanawiać się nad tym, jak dana powierzchnia jest wyposażona- kluczowe jest natomiast to, aby najemca zgodził się na takie dostosowanie lokalu, jakie chcielibyśmy przeprowadzić. Inaczej jest w przypadku, kiedy chcemy zdecydować się na wynajem lokalu w Krakowie pod biuro. Wówczas lokal może być już wyposażony, gdyż zazwyczaj wszystkie lokale o charakterze biurowym wyglądają podobnie. Powinniśmy się natomiast zastanowić, czy w jednym z wynajmowanych pomieszczeń będziemy chcieli posiadać sale konferencyjną bądź też miejsce, w którym będziemy podejmować naszych partnerów biznesowych. Nie wszystkie dostępne lokale będą posiadał takie pomieszczenie, a więc być możemy będziemy musieli sami zająć się jego aranżacją.

 

Na jaki okres czasu wynająć lokal?

 

Zazwyczaj osoby wynajmujące lokal dążą do tego, aby umowa zawierała jak najdłuższy czas, który jednocześnie jest sprecyzowany- a więc dotyczy na przykład dwóch czy pięciu lat. Stanowi to dla nich zabezpieczenie, a dodatkowa informacja o karach umownych, jakie mogą spotkać najemce w przypadku, kiedy będzie chciał wypowiedzieć umowę wcześniej sprawiają, że taka umowa staje się mniej korzystna dla wynajmującego. Dlatego też znacznie korzystniejszą umową dla najemcy jest umowa na czas nieokreślony, ale ze specjalnym zapisem o możliwości jej wypowiedzenia z zachowaniem określonego okresu ochronnego. Zawsze pamiętajmy o tym, aby mieć możliwość rezygnacji z wynajmu na wypadek różnych zdarzeń losowych. Oczywiście, umowa powinna chronić zarówno interesy osoby, która nam lokal wynajmuje, jak i samego najemcy. Z jednej strony wynajmujący ma pewność, że zbyt szybko nie będzie musiał szukać kolejnego najemcy, a najemca ma pewność, że będzie mógł w danym lokalu pozostać przez określony czas.

 

Zawsze warto dokładnie zapoznać się z umową

 

Mogłoby się wydawać, że nie trzeba nikogo przekonywać o tym, jak ważne jest dokładne, świadome przeczytanie warunków umowy. A jednak, nadal wiele osób traktuje te kwestie pobieżnie i oczywiście w wielu przypadkach finalnie nie ma to znaczenia- ale zdarzają się też takie, kiedy działa to bardzo mocno na niekorzyść najemcy. Nie dajmy się więc zaskoczyć dodatkowymi płatnościami, nadprogramową kaucją i innymi detalami, które mogą skutecznie zniechęcić nas do wynajmowania biura w danej okolicy.