Zastosowanie kamienia naturalnego

25.09.2013

Granit

Charakteryzuje się ziarnistą strukturą, w której gołym okiem można rozróżnić poszczególne minerały. Z kamieniarskiego punktu widzenia granity są najlepszymi ze skał. Są najbardziej odporne na ścieranie i zarysowania. Dają się dobrze polerować, a lustrzany połysk wykazuje niespotykaną trwałość. Wyjątkowa odporność granitu na mróz i związki zawarte w atmosferze czynią z niego doskonały materiał na zastosowania zewnętrzne. Jest całkowicie wodoodporny, a jego nasiąkliwość minimalna, dlatego jest idealny do kuchni i łazienek. Wysoka gęstość bardzo dobrze wpływa na zdolność akumulacji ciepła co odzwierciedla szerokie stosowanie jako posadzka przy ogrzewaniu podłogowym. Dzięki ścisłej strukturze płyta granitowa nie szczerbi się tak łatwo na krawędziach.

Zastosowanie: Blaty, okładziny ścian, posadzki, okładziny schodów, płyty chodnikowe, płyty drogowe, krawężniki, kostka brukowa, okładziny tarasów, okładziny elewacji, fontanny, architektura ogrodowa, parapety, umywalki i zlewy

IG_H7_Paris-kuchniaa

Marmur

Jest to kamień łatwy w obróbce, daje się bardzo dobrze polerować, ciąć i rzeźbić dlatego jest ceniony przez artystów. Jego powierzchnia jest mniej odporna na zarysowania, a poler marmurowy nie odznacza się, aż taką trwałością. Polerowany marmur ma jednak większą przyczepność niż granit, co czyni z niego dobry materiał na posadzki w miejscach posiadających kontakt z wodą. Odznacza się małą nasiąkliwością, lecz niektóre minerały mogą reagować z kwasami zawartymi w atmosferze oraz produktami spożywczymi. W wyniku tego powstają plamy trudne bądź niemożliwe do usunięcia. W związku z tym nie zaleca się stosować marmuru w kuchniach.
Zastosowanie: parapety, okładziny ścian, posadzki, architektura ogrodowa, fontanny, rzeźby, obudowy kominków, donice

4a

Trawertyn

Kamień ten daje się dobrze polerować, ale cechuje się sporą ilością żłobień i porów, co wpływa na jego kruchość. Ze względu na znaczną ścieralność nie nadaje się na posadzki i schody w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Nie zaleca się stosować żywicowanego trawertynu na okładziny kominkowe bez uprzedniego odizolowania od wysokiej temperatury. Jako, że zawiera wapń reaguje jak marmur na kontakt z kwasami wywołującymi plamy, w związku z tym nie zaleca się go w kuchni i łazience. Najczęściej używany jako okładzina ścienna we wnętrzach. Jest ceniony przez projektantów, gdyż cechuje go ciepła kolorystyka, piękne poziome ”pasiaste” uwarstwienie i ciekawa struktura, a odpowiednie zestawienie płyt tworzy niezwykły wzór dekoracyjny.

Zastosowanie: okładziny ścian, posadzki, elementy dekoracyjne, donice, ławki, obudowy kominków

stoneo_outside_13

Piaskowiec

Najczęściej jest stosowany jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy, głównie na ściany i kominki. Jest chętnie stosowany na elewacje i w architekturze ogrodowej. Piaskowce są dobrym materiałem na rzeźby.

Zastosowanie: rzeźby, obudowy kominków, okładziny ścian, elewacje, tralki, balustrady, kolumny, donice

stoneo_outside_24

(0) Dodaj komentarz +

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*