Liczba samochodów elektrycznych w Polsce rośnie z roku na rok – obecnie w naszym kraju zarejestrowanych jest niemal 50 tysięcy elektryków. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców zastanawia się nad zmianą – zwłaszcza, że tego typu pojazdy posiadają bardzo dobre osiągi, są mało awaryjne, a do tego ciche i komfortowe. W tym artykule sprawdzimy, jak przygotować się do podróży autem elektrycznym, by przebiegła ona w możliwie najlepszych warunkach!

Jak przygotować się do podróży autem elektrycznym? Zaplanuj trasę i znajdź punkty ładowania

Niezależnie od tego, czy w dłuższą podróż wybierasz się tradycyjnym „benzyniakiem”, czy samochodem elektrycznym, powinieneś dobrze zaplanować trasę. Zwróć przede wszystkim uwagę na wybór odpowiedniej drogi, a także punktów postojowych – to drugie są szczególnie istotne, gdy wybierasz się na wielogodzinną wycieczkę. Jeżeli trasa jest szczególnie wymagająca, warto zadbać o to, by do dyspozycji był drugi kierowca, który zmieni Cię po kilkuset kilometrach.

A jak przygotować się do podróży autem elektrycznym? Dodatkowo powinieneś sprawdzić na mapie, gdzie znajdują się punkty ładowania. Może się bowiem okazać, że na trasie niezbędne będzie „tankowanie”, którego zwykle nie przeprowadzisz na tradycyjnej stacji benzynowej. Choć infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych w naszym kraju wciąż pozostawia wiele do życzenia, istnieje spore prawdopodobieństwo, że niezależnie od miejsca docelowego, na swojej drodze znajdziesz takie punkty.

O co jeszcze zadbać przed podróżą samochodem elektrycznym?

Jeżeli zastanawiasz się, jak przygotować się do podróży autem elektrycznym, powinieneś również:

  • sprawdzić stan naładowania swojego pojazdu jeszcze przed wyruszeniem w drogę – najlepiej „zatankować” do pełna, by uniknąć ewentualnych problemów w czasie podróży i zyskać pewność, że stan naładowania pozwoli Ci dotrzeć do stacji;
  • zadbać o wyposażenie awaryjne – mowa tu oczywiście o kablu do ładowania, a oprócz tego niezbędnych akcesoriach, takich jak apteczka, narzędzia itp.;
  • poznać zasady oszczędzania energii – w przypadku samochodów elektrycznych jest to bardzo istotne, ponieważ odpowiednie przyspieszanie i hamowanie może znacząco zwiększyć zasięg Twojego pojazdu, a tym samym pozwolić Ci zyskać dodatkowe oszczędności.

Jeżeli chcesz uniknąć problemów, zaopatrz się także w odpowiednie ubezpieczenie (najlepiej AC+NNW+Assistance), a także zapisz numer pomocy drogowej, do której będziesz mógł zwrócić się w przypadku różnego rodzaju usterek.

Czy samochód elektryczny sprawdzi się podczas długiej podróży?

Oczywiście! Jeżeli będziesz stosować się do powyższych wskazówek dotyczących tego, jak przygotować się do podróży autem elektrycznym, nawet najdłuższa trasa nie będzie stanowiła dla Ciebie żadnego problemu.

Jeżeli natomiast dopiero planujesz zakup „elektryka”, pamiętaj, by wybierać oferty uznanych na rynku producentów, którzy oferują nowoczesne i niezawodne modele. Przykładem jest tutaj salon Toyoty w Łodzi, w którym zaopatrzysz się w jeden z najlepszych samochodów elektrycznych na rynku, czyli BZ4X.