Wykończenie okna w pomieszczeniu spełnia dwie funkcje. Z jednej strony chroni przed nadmiarem światła, umożliwia nawet wprowadzenie półmroku we wnętrzu, jeśli zachodzi taka chęć lub potrzeba. Z drugiej zaś strony pełni niezwykle istotną rolę dekoracyjną. Zarówno firany, jak i zasłony do salonu w dużej mierze wpływają na charakter wnętrza, podkreślając jego styl, a także sprawiając, że staje się on bardziej przytulny. Oto pięć pomysłów na dekorację okna w salonie.

Wyraziste zasłony do salonu

Współcześnie wiele pomieszczeń urządzonych jest w stylach minimalistycznych, jak skandynawski lub nowoczesny, które charakteryzują się oszczędnością dodatków, a także stonowaną i ograniczoną gamą kolorystyczną. W tym wypadku rewelacyjnie sprawdzą się zasłony do salonu o wyrazistym kolorze, które ożywią wnętrze, dodając mu charakteru. Nie muszą być one wykonane ze wzorzystych tkanin, choć i one potrafią ciekawie się prezentować na takim tle. Wystarczy jeden intensywny kolor, najlepiej z ciekawego materiału, takiego jak elegancki welur lub satyna, w zależności od tego ile światła dziennego wpada do pomieszczenia przez okna. W takim wypadku firany nie są już konieczne, jednak jeśli mamy ochotę wzbogacić nimi dekorację okna, lepiej zdecydować się na te lekkie i raczej gładkie.

Zasłony do salonu w trzech kolorach

Z reguły wybierając zasłony do salonu, decydujemy się na jeden kolor lub zasłony, których barwa przechodzi w gradient. Zupełnie nowatorskim, a jednocześnie niezwykle interesującym wizualnie pomysłem jest zawieszenie zasłon w nawet trzech kolorach. Chcąc zastosować go w swoim salonie, musimy jednak pamiętać jednak o kilku rzeczach. Przede wszystkim jest to rozwiązanie zarezerwowane raczej dla pomieszczeń o większym metrażu i dużych oknach na całej ścianie. Tylko wtedy możemy osiągnąć zamierzony efekt wizualny, w którym od razu będzie widać, że jest to ciekawy efekt zamierzony, a nie zawieszenie pierwszych lepszych przypadkowych zasłon do salonu. Po drugie bezwzględnie muszą być one ze sobą spójne kolorystycznie. W innym wypadku ryzykujemy ekstrawagancję, która niewiele będzie miała wspólnego z estetyką.

Dopasowane kolorystycznie zasłony do salonu

Kolory to niezwykle wdzięczny element wystroju wnętrz, który daje wręcz nieograniczone możliwości i kombinacji. W przypadku doboru zasłon do salonu również mamy pełne pole do popisu. Jednym z pomysłów jest urządzenie całego wnętrza monochromatycznie, bawiąc się jedynie odcieniami wokół jednej barwy. Wówczas zasłony dopasowuje się do intensywności i konkretnych odcieni mebli, ścian i dodatków, przełamując nieraz stonowany styl ciekawymi firanami. Innym rozwiązaniem jest w dopasowanych barwą zasłonach do reszty salonu, znaleźć fragment dekoracyjny spójny kolorystycznie z konkretnym elementem pomieszczenia. Może to być na przykład wzór bądź sznurek ozdobny do zasłony w kolorze poduszek, czy też fotela Tworzy to niezwykle spójną i elegancką kompozycję.

Zabawa gramaturą zasłon do salonu

Wybierając zasłony do salonu, warto kierować się nie tylko preferencjami estetycznymi, ale także funkcjami praktycznymi. Stopień nasłonecznienia w pomieszczeniu powinien odgrywać ważną rolę w doborze dekoracji okna, gdyż to od niego zależy gramatura, a więc grubość zasłon, którą powinniśmy brać pod uwagę. W przypadku ciemniejszych wnętrz, w których z reguły panuje półmrok, a także pomieszczeń o niewielkim metrażu, grube ciemne zasłony dodatkowo obciążają pokój, sprawiając, że staje się również optycznie mniejszy. W tym wypadku lepiej wybrać lekkie, półprzezroczyste zasłony do salonu w jasnych odcieniach i firany gotowe w podobnym stylu. Z kolei mocno nasłonecznione wnętrza, w których nadmiar światła może wręcz czasem doskwierać warto bawić się fakturą i przymierzyć ciężkie, grube zasłony, również te o ciekawych wzorach.

Zasłony do salonu o ciekawym wzorze

Styl, w którym urządzone jest pomieszczenie, w decydującym stopniu wpływa na to, jaki rodzaj zasłon do salonu sprawdzi się w nim najlepiej. Oprócz gładkich, jednokolorowych tkanin warto też wziąć pod uwagę materiały w różne wzory, które potrafią stać się niezwykle dekoracyjnym elementem wnętrza. Do najpopularniejszych należą oczywiście zasłony w kwiaty, które niegdyś były obowiązkowym wykończeniem każdego okna i do dziś w najróżniejszych odsłonach cieszą się dużym powodzeniem, do tego firany gotowe o ciekawych formach, ale także delikatne, półprzezroczyste zasłony z lekkim wzorem, bądź geometryczne wstawki, idealnie komponujące się z pomieszczeniami zarówno nowoczesnymi, jak i tymi utrzymanymi w stylu retro.