Zmiany w budownictwie doprowadziły do tego, że coraz więcej mieszkań, domów prezentuje otwarte przestrzenie. Tyczy się to głównie kuchni oraz salonu. O ile jeszcze kilka lat temu, przyzwyczajeni do oddzielnej kuchni niechętnie spoglądaliśmy w stronę salonów z aneksami kuchennymi, o tyle teraz jest to rozłożenie pomieszczeń wręcz pożądane. Otwarte przestrzenie dają też więcej możliwości aranżacyjnych. Mało kto preferuje obecnie zamknięte pokoje, nie wspominając już o całkiem oddzielnej, zamkniętej jadalni. Nawet gotując chcemy aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym, doglądać dzieci, zabawiać gości, spoglądać na telewizję. Tylko otwarte rozłożenia dają taką możliwość i to jest na topie.

Jak urządzić salon?

W salonie musi się znaleźć to, co niezbędne. Tutaj nie ma żadnych niespodzianek. Istotne jest miejsce do siedzenia i wypoczynku. Otwarte salony mają większe wymiary, jeśli chodzi o powierzchnię, więc można sobie pozwolić na dużą sofę wraz z dwoma fotelami lub duży zestaw z narożnikiem, który świetnie się sprawdza w przypadku rodzin z dziećmi lub osób, które często u siebie kogoś goszczą. Warto pomyśleć o wypoczynku rozkładanym. To wygodne rozwiązanie w momencie, kiedy przyjdzie nam kogoś gościć na noc. Dzięki temu nie jesteśmy zmuszeni do urządzania oddzielnej sypialni dla gości. Nie u każdego jest także przewidziany taki pokój.

Stół i mały stolik

Aby móc wygodnie spożywać posiłki całą rodziną należy postawić stół, który będzie pełnił rolę „jadalni”. Może się on znajdować pomiędzy aneksem a salonem lub z boku, na przykład przy oknie. To rozwiązanie jest bardzo wygodne i metraże są planowane zazwyczaj tak, aby stół jadalny się zmieścił. Często jest to uwzględnione również na wizualizacji, co tez ułatwia późniejsze planowanie. Jeśli zaś chodzi już o samą część salonu, tu warto pomyśleć o małym stoliczku czy ławie. O czymś w tym stylu https://meblezkrakowa.pl/19-lawy. Jest to można powiedzieć nawet niezbędne, bo gdzie odłożyć talerzyk, filiżankę z kawą? Bardzo ładnie prezentują się ławy w drewnianej ramie i szkłem w środku lub całkiem drewniane. Rodzaj drewna, kolor należy dobrać do reszty mebli, która w salonie będzie się miała znajdować.

Co na podłogę?

Obecnie wiele osób decyduje się na płytki bądź panele. Nie można powiedzieć, że takie podłogi są surowe, jednak przy dużych metrażach fajnie jest je czymś dodatkowo ocieplić. Między wypoczynkiem a meblami warto położyć miękki dywan. Będzie on spełniał funkcję dekoracyjną, ale nie tylko – mogą się na nim np. bawić dzieci, można na nim usiąść i spoglądać zimą na kominek.