Wały przemysłowe to elementy, które wykorzystywane są między innymi w przemyśle motoryzacyjnym. Ponadto wały wykorzystuje się również do produkcji maszyn wykorzystywanych na halach produkcyjnych i przemysłowych. Produkcja wałów to proces, który wymaga niezwykłej precyzji oraz wiedzy, dzięki której możliwe jest stworzenie wałów o odpowiednich wymiarach i parametrach. Jak przebiega produkcja wałów przemysłowych? 

Wały przemysłowe – produkcja 

Jak już wspomnieliśmy produkcja wałów przemysłowych związana jest przede wszystkim z zachowaniem precyzji, dzięki której powstałe podczas produkcji wały, będą idealnie skrojone. Produkcja wałów wykorzystuje techniki skrawania, które pozwalają na stworzenie elementów o ustalonym wcześniej kształcie i wielkości. Uzyskanie ergonomicznego kształtu możliwe jest dzięki wykorzystaniu procesu toczenia. Proces toczenia pozwala na szybkie usunięcie ewentualnych nadmiarów materiału, który wykorzystany był do stworzenia wału przemysłowego. Stworzenie wału o odpowiednim kształcie oraz chropowatości to również bardzo ważny element produkcji wałów. Odpowiednie dobranie głębokości skrawania materiału oraz zakres posuwu (szybkości skrawania), pozwala na stworzenie wału o ustalonym wcześniej kształcie oraz wielkości. Co do powierzchni oraz jej chropowatości, należy podejść rozważnie, ponieważ jest ona zależna od funkcji i przeznaczenia powstałego wału. Produkcja wałów zazwyczaj opiera się na wykorzystaniu materiałów takich jak stopowa stal konstrukcyjna, która jest materiałem wysoce wytrzymałym.

Wały przemysłowe – przeznaczenie 

Wały to części maszyn przemysłowych. Wał najczęściej montowany jest w towarzystwie komponentów, które posiadają zdolność do ruchu obrotowego np. koła zębate, tarcze hamulcowe. Wały przemysłowe wykorzystywane są w celu przenoszenia momentów obrotowych lub inaczej mówiąc momentów skręcających. W maszynach przemysłowych najczęściej wyróżnić można trzy rodzaje wałów przemysłowych takich jak:

  • wał czynny – napędzający,
  • wał pomocniczy,
  • wał bierny – napędzany. 

Zapraszamy na https://www.hannecard.pl/