Jeśli chcesz, aby Twój ogród zachwycał swoim pięknem, musisz zaopatrzyć się w niektóre narzędzia. Glebogryzarka nie jest aż tak bardzo popularna, jak inne maszyny ogrodowe, ale na pewno pozwoli zaoszczędzić dużo czasu potrzebnego na pracę w ogrodzie. Pomoże również przy pielęgnacji i uprawie, zastępując tradycyjny szpadel i widły. Szczególnie dobrze radzą sobie te wyposażone w silnik spalinowy (Loncin, Holida, Honda…). Czym kierować się, kupując glebogryzarkę do dużego ogrodu?

Do czego służy glebogryzarka?

Glebogryzarka to nic innego, jak urządzenie ogrodowe, które spulchnia glebę i wyrównuje powierzchnię ziemi. Zapewnia tym samym odpowiednie napowietrzenie gleby, a także pozbycie się chwastów,  które utrudniają wzrost innych roślin. Glebogryzarkę ogrodową wykorzystuje się głównie do przygotowania ziemi do zasiania trawy czy też posadzenia różnego rodzaju roślin. Odpowiednie rozpulchnienie gleby sprawi, że w powstałej przestrzeni może się gromadzić woda oraz powietrze.

https://lifanpower.pl/12-silniki-spalinowe

Pracą i czasem nawet wyglądem przypomina zwykłą kosiarkę. Niektóre glebogryzarki łączą w sobie działania kilku urządzeń ogrodniczych w tym: wertykulatora oraz areatora.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze glebogryzarki?

Glebogryzarka ogrodowa może być zasilana elektrycznie, sprawdzi się wtedy w niedużych ogrodach o „miękkiej” strukturze. Spulchnia glebę na niewielkiej głębokości, co często zmusza do dodatkowego użycia wideł. Charakteryzuje się również cichą pracą oraz koniecznością podłączenia do gniazdka elektrycznego. Jej podstawowym atutem jest brak wydzielania niebezpiecznych dla zdrowia toksyn.

Z kolei ta wyposażona w silnik spalinowy (Loncin, Honda, Holida – to czołowi producenci) będzie wykorzystywana do działek o dużej powierzchni, a także do twardej oraz zbitej ziemi. Bardzo często jest także wyposażona w biegi (przedni oraz wsteczny) i silnik o dużej mocy. Glebogryzarka spalinowa zapewnia przede wszystkim mobilność i uniezależnienie się od dostępności gniazdek elektrycznych.

Dlatego, jeśli posiadamy działkę lub ogród o dużej powierzchni, najlepszą decyzją będzie wybór glebogryzarki, która posiada silnik spalinowy (Loncin, Holida, Honda – te marki cieszą się największym zaufaniem konsumentów).

Moc silnika glebogryzarki

To od mocy silnika zależy efektywność pracy glebogryzarki. Duża moc silnika najlepiej sprawdzi się na dużych działkach, a także przy zbitych i gliniastych glebach czy w bardzo zachwaszczonych ogrodach. Natomiast urządzenia o mocy do 500 W mogą być wykorzystywane do mniejszych powierzchni, które nie wymagają znaczących nakładów pracy. Jeśli chodzi o silnik spalinowy (Loncin, Honda i Holida), wystarczające będą glebogryzarki, których moc nie przekracza 5 kM.