Jak się okazuje, tak banalny temat, jak kolor klamki do drzwi wewnętrznych może wielu osobom remontującym i urządzającym własne mieszkanie spędzać sen z powiek. Wszystko dlatego, że najczęściej chcemy, aby nasze nowe otoczenie nam odpowiadało w 100%. Równie często wyrażamy z jego pomocą samych siebie. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby każdy szczegół był dopracowany i nas satysfakcjonował. Jak się również okazuje, klamki do drzwi wcale nie stanowią tak marginalnego elementu w naszej aranżacji. Wręcz przeciwnie, mimo że same w sobie są niewielkie, to wywierają wielki wpływ na odbiór całego wnętrza.

Kolor klamki do drzwi wewnętrznych – czym się kierować?

Aby dobrać idealne kolory do wnętrza w ogóle, a co za tym idzie także do naszych klamek, powinniśmy ustalić, czego tak naprawdę oczekujemy. Czy jesteśmy fanami stosowania mocnych kontrastów? Czy może stawiamy na delikatne, subtelne dopasowania? Odpowiedź na te pytania pozwoli dobrać nam odpowiedni kolor klamek do drzwi wewnętrznych. Następnie, gdy już postanowimy o tym, co nas bardziej kręci, warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Jest to dopasowanie klamki do koloru drzwi oraz do kolorów panujących we wnętrzu. Tylko w taki sposób uzyskamy spójną i harmonijną aranżację.

 

Jeśli stawiamy na mocne kontrasty

Decydując się na mocne kolory i kontrasty mamy spore pole do popisu. Bardzo często w takich aranżacjach wybieramy dwa lub trzy podstawowe, kontrastujące ze sobą kolory, w których obrębie chcemy się poruszać. Może być, to dajmy na to czerwień, szarość i złoto. W takim wypadku mamy wiele możliwości. Jeśli ściana jest czerwona bądź szara, to możemy postawić albo na zlewające się z nią drzwi i wyróżniającą klamkę do drzwi, albo na wyróżniające drzwi i kontrastującą klamkę. Przykładowo, przy czerwonej ścianie, możemy zdecydować się na wyróżniające się szare drzwi i na złotą bądź czerwoną klamkę. Pamiętajmy, żeby tak kontrastujące ze sobą kolory były odpowiednio dopasowane do reszty wnętrza. Warto postawić na czerwone, szare i złote dodatki.

Czarne klamki do drzwi – jak dobrać?

Idealnym kolorem klamki do drzwi wewnętrznych, który świetnie sprawdza się we wnętrzach, gdzie obecne są kontrasty, jest czerń. Bardzo często wybieramy ten kolor do aranżacji nowoczesnych. Świetnie komponuje się zarówno z gładkimi, białymi bądź szarymi drzwiami, jak i z tymi typowo drewnianymi a szczególnie z szarym drewnem. Czarne klamki do drzwi mogą stanowić jedyny zaznaczony kontrast we wnętrzu, co znacząco skupi na nich uwagę osób przebywających w pomieszczeniu. Mogą również stanowić część aranżacji, w której główną rolę odgrywają dwa kontrastujące kolory np. czerń i biel, czerń i jasna szarość.

 

Stonowane kolory klamek do drzwi wewnętrznych

Wiele osób zdecydowanie woli postawić na kolory, które świetnie ze sobą współgrają, ale jednocześnie nie wyróżniają się szczególnie. W takim wypadku ciekawym połączeniem są np. srebrne klamki do drzwi wewnętrznych i białe drzwi. Zlewające się ze sobą kolory, które jednocześnie świetnie ze sobą współgrają, sprawiają, że wnętrze staje się jeszcze bardziej przestronne. Jest to więc ciekawe rozwiązanie do wszystkich pokój o małych metrażach.