Szafki gazowe są bardzo ważnym elementem instalacji gazowej służącym do oznaczenia i zabezpieczenia zaworów gazowych.

Podstawowym kryterium wyboru szafki gazowej powinno być jej solidne wykonanie gwarantujące skuteczną ochronę zaworów gazowych zarówno przed warunkami środowiska zewnętrznego jak i ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym.

Szafki gazowe mogą być instalowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, dlatego decydując się na wybór szafki powinniśmy uwzględnić to gdzie umieścimy szafkę i zwrócić uwagę czy będzie ona odporna na warunki, w których się znajdzie (wilgoć, promieniowanie UV, silny wiatr, śnieg, etc.)

 

Szafki gazowe występują w różnych kolorach. Dobrze jest więc zastanowić się nad tym jaki kolor szafki najlepiej będzie komponował się z otoczeniem w którym zainstalujemy szafkę. Przy czym, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, że szafki gazowe powinny być dobrze widoczne tak, aby w sytuacji awaryjnej służby ratunkowe mogły szybko je zlokalizować.

 

Szafki gazowe mogą być zarówno szafkami wolnostojącymi jak i szafkami naściennymi podtynkowymi lub wnękowymi. Decydując się na wybór szafki powinniśmy zastanowić się nad tym co konkretnie będzie się musiało w naszej szafce zmieścić oraz wybrać gdzie chcemy ją umieścić, aby nam z jednej strony nie przeszkadzała, a z drugiej by dostęp do niej był stosunkowo łatwy w razie ewentualnej awarii.

 

Szafki gazowe mają także różne wielkości. Wybierając szafkę gazową warto więc sprawdzić jaką przestrzeń mamy dostępną do instalacji szafki oraz wybrać szafkę o odpowiedniej wielkości, pamiętają także by zadbać o odpowiednio duże drzwiczki.

 

Przy wyborze szafki gazowej mamy do wyboru różne materiały, z których zrobione są te szafki. Na rynku dostępne są szafki plastikowe, z laminatów (czyli kompozytów poliestrowo-szklanych), ze stali nierdzewnej. Decydując się na konkretny materiał należy sprawdzić w jakich warunkach będzie on się dobrze sprawdzał.

 

Po przeanalizowaniu tego czego oczekujemy od szafki, możemy świadomie podjąć decyzję o wyborze najlepszego dla nas produktu w rozsądnej cenie.