budowa domu

Już z samej wiedzy potocznej zazwyczaj wiemy, że tych formalności podczas budowy domu może być sporo, wydają się być one zawiłe i rozłożone w czasie. Wszystkie kwestie związane z tym, jakie dokumenty i pozwolenia są w praktyce wymagane określa prawo nieruchomości i przepisy prawne znajdujące się w jego obrębie. Od czego wobec tego powinna rozpocząć się budowa domu, kiedy można już rozpocząć na działce prace budowlane i czy wszystkie te procedury faktycznie zajmują tak dużo czasu?

Uzyskujemy odpowiednie pozwolenie na budowę

Rozpoczęcie prac budowlanych nie może mieć miejsca aż do momentu, kiedy nie uzyskamy odpowiedniego pozwolenia. Pierwszą ważną rzeczą o jaką powinniśmy się postarać jest wypis i wyrys z planu miejscowego zagospodarowania przestrzeni, a jeśli w planie miejscowym nie ma żadnych informacji o naszej działce- trzeba zgłosić się po decyzję o warunkach zabudowy. Dobrze jest też od razu zająć się specjalnym oświadczeniem, które mówi o możliwości przyłączenia do poszczególnych sieci. Działka, na której będzie miał stanąć budynek musi mieć oczywiście status gruntu budowlanego, a nie rolnego. Konieczny jest też zakup interesującego nas projektu budowlanego, który będzie dość precyzyjnie pokazywał, w jaki sposób gotowy już budynek będzie się prezentował w przyszłości. Dobrą praktyką już na starcie jest zorientowanie się w tym, jakie inwestycje są planowane w najbliższym otoczeniu działki w przyszłości. Ma to szczególne znaczenie na terenach bardziej zurbanizowanych. Potrzebujesz pomocy w przepisach związanych z nieruchomościami? Skontaktuj się z https://www.smr-law.at/pl/specjalizacje/.

Co warto wiedzieć o wyborze odpowiedniego projektu?

Zazwyczaj, wybiera się jeden z dostępnych i stworzonych już projektów. Poszczególne projekty różnicuje cena, a także finalny koszt inwestycji wybudowania obiektu, który zakłada projekt. W kwestii formalnej, projekt musi być zgodny z określonymi wytycznymi w miejscowym planie zagospodarowania, a także musi pasować do działki pod względem różnego rodzaju aspektów technicznych. Kupiony projekt trzeba jeszcze zaadaptować do konkretnej działki. Tym zadaniem musi się zająć architekt posiadający do tego odpowiednie uprawnienia. Adaptacja oznacza nic innego jak naniesienie projektu domu na plan działki w odpowiedni sposób. Mając już dopracowane wszystkie te kwestie i wiedząc, jak ma wyglądać gotowy już budynek, po uzyskaniu pozwolenia na budowę można rozpocząć pierwsze prace budowlane. Czasem może zaistnieć też konieczność postarania się o dodatkowe pozwolenia i dokumenty.