Nowoczesne silniki to maszyny, które mają niewielkie (w porównaniu ze swoimi poprzednikami) rozmiary, a przy tym osiągają dużą moc, nawet jeśli pojemność silnika nie jest duża. Silniki bardzo dobrej jakości można znaleźć między innymi na stornie – lifan. Nowoczesne silniki to także konstrukcje o wiele bardziej skomplikowane niż ich poprzednicy przez co wymagają one także uwagi i troski, która wpływa na długość bezawaryjnego funkcjonowania silnika. Warto pamiętać o kilku zasadach ochrony i dbałości o silnik, aby mieć pewność, że będzie on długo i bezproblemowo służył właścicielowi pojazdu czy innej maszyny:

  1. Dobrej jakości paliwa – warto zwracać uwagę na to jakiego rodzaju paliwo wlewamy do baku. Nowoczesne silniki są to skomplikowane urządzenia bardzo wrażliwe na jakość paliwa. Zatem właściciel, który chce aby jego silniki służył mu latami powinien dostarczać do spalania paliw najlepszej jakości.

  2. Regularne przeglądy – kolejny element, który zapewni długie użytkowanie silnika to regularne przeglądy. Sprawdzenie stanu technicznego w regularnych odstępach czasu pozwala wykryć usterki na wczesnym etapie i natychmiast się z nimi uporać.

  3. Wizyta w warsztacie już po pierwszych objawach nieprawidłowego funkcjonowania – jeśli zauważmy, że silnik nie działa prawidłowo, zaczyna się z niego wydobywać dym, zauważamy wycieki paliwa czy oleju silnikowego lub słyszymy niepokojące odgłosy pochodzące z silnika podczas jego pracy, natychmiast powinniśmy udać się do mechanika i sprawdzić dlaczego silnik nie działa poprawnie oraz usunąć przyczynę takiego stanu rzeczy.

  4. Regularna wymiana oleju silnikowego – oleje silnikowe to substancje, których zadaniem jest smarowanie elementów silnika i zapobieganie tarciu. W momencie gdy olej jest już zużyty lub gdy nastąpi jego rozcieńczenie benzynom traci on swoje właściwości, co powoduje większe tarcie w silniku i może prowadzić do jego zużycia. Dlatego też oleje silnikowe należy wymieniać regularnie, według zaleceń producentów, a część specjalistów zaznacza, że powinno się to robić nawet częściej niż wskazują to producenci.

Silnik, który służy latami to silnik odpowiednio zadbany, do którego wlewamy dobrej jakości paliwo i dbamy o regularną wymianę olejów silnikowych. Podejmując tego typu działania możemy mieć pewność, że nasz silnik będzie bezusterkowo działał latami. Jednak chcąc, aby tak się stało należy o niego odpowiednio dbać i nie zaniedbywać żadnego z wymienionych powyżej punktów, wówczas mamy pewność, że silnik będzie dobrze się sprawował.