Świat kamienia

05.09.2013

Wielu z nas budując lub remontując własne cztery kąty spotyka się z możliwością zastosowania w nim szerokiej gamy produktów z kamienia naturalnego. Począwszy od blatów, parapetów przez obudowy kominkowe, schody, donice  na elewacji  i posadzkach kończąc. Ale czy mamy świadomość tego, że decyzja co do wyboru  kamienia nie ogranicza się tylko do koloru ?

Ważny jest jego rodzaj, wykończenie czy też sposób cięcia.

W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze cechy kamienia, które są istotne przy jego wyborze.

Kamień naturalny zarówno ten wykorzystywany po obróbce, jak i ten stosowany w stanie surowym, to surowiec złożony z rozmaitych minerałów. Kamień jest skałą twardą, mechanicznie wydobywaną ze złoża, a następnie poddawany obróbce (cięcie, modelowanie powierzchni i kantów, itp.)

kopalnia

Wyróżniamy trzy główne grupy skał:

  • magmowe,
  • osadowe
  • metamorficzne.

photo-566

Skała magmowa

less

Skała osadowa

350px-Granulit_1

Skała metamorficzna

Zastosowanie poszczególnych skał zależy od ich właściwości technicznych oraz od tego, co zamierzamy z nimi robić.

Decydującą kwestią przy wyborze będzie więc na przykład to, czy dany kamień chcemy wykorzystać tylko we wnętrzach czy również na zewnątrz.

Kamienie stosowane na zewnątrz są z reguły poddawane znacznie większym obciążeniom niż te wykorzystywane we wnętrzach. Na tym nie koniec. Musimy też wziąć pod uwagę konkretne przeznaczenie danego kamienia. Np. okładzina elewacyjna jest zazwyczaj mniej narażona na zniszczenia niż kamienna posadzka.

Oprócz miejsca zastosowania i przeznaczenia powinniśmy uwzględnić także czynniki, które poprzez swoje oddziaływanie mogą doprowadzić do zmian w wyglądzie kamienia. Kryterium zastosowania kamienia w żadnym wypadku nie może zostać ograniczone tylko do jednej właściwości, jaką jest mrozoodporność. Na kamień oddziałują bowiem nie tylko wahania temperatury, lecz również czynniki, takie jak wilgoć i szczątki organiczne (np. opadłe liście). Pod ich wpływem może dojść do powstawania żółtawych przebarwień i innych plam, zarastania mchem i glonami, a także do spatynowania. Zakres i natężenie takich zmian zależą od miejsca zastosowania kamienia, jego technicznych właściwości  oraz od czasu oddziaływania szkodliwych czynników i częstotliwości czyszczenia.

Wygląd kamienia w ogromnej mierze zależy od sposobu cięcia surowych bloków. Technika cięcia jest szczególnie ważna w przypadku skał osadowych oraz skał w wyraźnej kierunkowości. Zależą od niej także parametry techniczne i cena.

Kolejna cechą kamienia naturalnego, o której nie można zapomnieć  przy urządzaniu domu, jest jego trwałość. To nie tapeta, którą zwykle zmieniamy po kilku latach. Wyroby z kamienia nadają wnętrzom stylowy wygląd, który mimo chwilowych zawirowań modowych nie traci nic ze swojej elegancji. Można też z dużą dozą pewności założyć, że wyroby te Nas przetrwają. Dlatego przy wyborze kamienia naturalnego nie należy kierować się wyłącznie jego ceną. Jeśli jakiś kamień szczególnie przypadł nam do gustu, zdecydujmy się właśnie na niego – będziemy przecież zachwycać się jego urodą do końca życia.

Przed dokonaniem wyboru rodzaju kamienia, który będzie stanowić główny element wystroju domu, warto skonsultować się ze specjalistą. http://www.stoneo.pl/kontakt/

W kolejnej części naszego bloga postaramy się omówić najczęściej stosowane rodzaje kamienia w budownictwie i aranżacji wnętrz.

Do zobaczenia :)

 

(0) Dodaj komentarz +

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*